fbpx
Kolektif House (Levent) - İstanbul
+90 530 236 08 78
info@butikicerik.com

Organik trafikte nasıl yükselirsiniz?

Organik trafikte nasıl yükselirsiniz?

Organik trafikte nasıl yükselirsiniz

İnternet sitelerinin reklam vermeden ve para harcamadan arama motorlarından gelen doğal ziyaretçilerine organik trafik deniliyor. Sitenizin organik trafiğiniz ne kadar fazla ise arama motorlarında iyi bir sıralamamasında demektir.

İnternette organik trafik arttırmanın bazı yöntemleri var. İlk olarak trafik konusu imkan, ihtiyaç ve bütçenize göre özelleşen bir konudur. Bütçeniz varsa direk paralı reklam vererek, Arama Motoru Optimizasyonu’na (SEO) gerek duymadan sitenize trafik çekebilirsiniz. Bütçeniz varsa trafik sizin için problem değildir. Bütçeniz düşük ise para harcamadan da sitenize trafik sağlayabilirsiniz.

 • Web de trafik türleri şu şekilde sıralanabilir;
 • Organik
 • Paralı
 • Sosyal medya
 • E-mail
 • Diğer sitelerden alınan

Yapılan arama sonucunda (SERP) iki kısım bulunuyor. Biri reklamlı diğer taraf ise organik kısımdır. Reklamlı kısım da, Google ADS üzerinden kelime başına ödeme yaparak reklam verilen alanlardır. Reklamın alt tarafında kalan her bir sıra organik sırayı tanımlar. Her bir Google sayfasında ortalama 1 ila 10 arası sonuç döner. Bu sonuçlar arasında tıklanıp siteye ulaşan kişinin getirdiği trafiğe organik trafik elde edilir.

En çok tercih edilen arama motoru olan Google’da reklamsız alanda ilk sırada yer almanız sizin doğal trafiğinizin ne kadar iyi olduğunun göstergesidir. Kullanıcılar arama motorları üzerinden sitenize gelirse bu doğal trafiktir.

Doğal trafiğin faydalarını nelerdir?

Arama motoru Google’da en üst sıralarda yer alan web siteleri, kullanıcılar tarafından güveniler siteler olarak değerlendirilir. Bu nedenle diğer kanallar üzerinden gelen ziyaretçilere göre organik olarak kazanılan ziyaretçilerin dönüşüm ihtimalleri daha yüksektir. Doğal trafiğin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Organik trafik, arama motorlarından diğer trafik kanallarıyla kıyaslandığında sitelere en yüksek ziyaretçiyi yönlendirir.
 • Ürün ya da hizmet satın almak isteyenler öncelikle arama motorlarına yönelir. Organik trafiğiniz ne kadar yüksekse potansiyel müşterileri satın alma yolculuğunda kazanabilme imkanınız o kadar artar.
 • Verdiğiniz hizmet veya sattığınız hizmet ile ilgili anahtar kelimelerde arama motorlarında ilk sırada olmanız ziyaretçileriniz ve potansiyel müşterileriniz gözünde yüksek kalitede olduğunuz anlamına gelir.
 • Arama motorlarında yükselmek zaman isteyen biraz zor bir süreç. Ancak belirli bir süre sonra verdiğiniz ciddi emeğin karşılığında sitenizin Google’da yükselmesiyle alarak uzun süre orada kalırsınız.
 • Ücretli reklamlarda sadece ücret ödediğiniz zaman diliminde en üst sıralarda görünme imkanı kazanırken, organik trafikte yükseklerde olmanız sizin uzun süre ön sıralarda görünmenizi sağlar.

Organik Trafik Artırma Yöntemleri

İnternet siteniz üzerinden müşterilerinize sunduğunuz ürün veya hizmetler için hazırlayacağınız yazıların belirli anahtar kelimeleri içermesi gerekiyor. Anahtar kelimelerle üretilen içeriklerin Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) çalışmalarına uygun olarak düzenlenmesi sonucu sitenizin Google’da üst sıralara çıkar. Sitenizin Google’da üst sıralara çıkması ve organik trafiğinizi arttırmanız için şunları yapabilirsiniz;

 • Kitlenize hitap eden kaliteli ve özgün içerikler hazırlanmalı
 • Ürün ve hizmetlerinizi anlatan anahtar kelimeler içeren içerikler yazılmalı
 • Ürün ve hizmetlerinizi anlatacağınız blog içeriklere sitenizde yer verilmeli
 • Rakipleriniz analiz edilerek onlarda olmayan ve alternatif bakış açılı öncü içerikleriniz olmalı
 • Sektörünüzle alakalı tek kelimelik anahtar içeriklerle yetinmeyin. Uzun kuyruk anahtar kelimeleri kullanmaya özen gösterilmeli

İnternet sitenizde kötü yazılmış, özgün ve SEO uyumlu olmayan çok ucuz içerikler size ciddi zararlar verir. Hem ürün ve hizmet tanıtımınızı tam olarak yapamaz hem de müşterilerinize ulaşamazsınız. Ürün ve hizmetlerinizi sizin adınıza tam da sitenize uygun anahtar kelimelerle anlatacak kaliteli, özgün ve özel içerikler Butik İçerik desteğiyle hazırlanır.

 

Bir cevap yazın