fbpx
Kolektif House (Levent) - İstanbul
+90 530 236 08 78
info@butikicerik.com

Özgün İçerik Nedir?

Özgün İçerik Nedir?

Özgün İçerik Nedir

Özgünlük, kelime anlamıyla taklit olmayan ve herhangi bir yerde kopyası bulunmayan bir nitelik ifade ederken içerikte de aranan ilk özelliktir. Öyleyse özgün içerik de yazarın tamamen kendi fikri ve yorumuyla, herhangi bir yerden alıntı yapmadan ürettiği içeriktir diyebiliriz. Özgün içerik üretmek bilinen bir konuyu dahi farklı bir yorumla, farklı bir mercekten anlatmak ve ayrı bir hazla okunmasını sağlamaktır. Bunu gerçekleştirebildiğimizde yazarlıkta başarıyı yakalayabiliriz. Herkes aynı konuyu anlatabilir, önemli olan sizin kendinizden ve birikiminizden içeriğinize ne kattığınızdır. Daha önce düşünülmeyeni düşünmek ve keşfetmektir.

Özgün İçerik Neden Önemlidir?

  • Özgün içerik her şeyden önce sahibi için önemli ve değerlidir. Özenle ortaya konulmuş bir fikrin emekle içeriğe dönüştürülmesi kişinin mesleki başarısıyla bire bir ilişkilidir.
  • Web sitesinin arama motorundaki yeri, dolayısıyla da markanın veya sitenin bilinirliğinin artması yine içeriğin özgünlüğüyle ilişkilidir.
  • Sesli aramaya uygun kelimeler; Son dönemlerde popülerliği artan bu kelime çeşidi, Siri ve Alexa gibi kanallar için kullanılır. Optimizasyon açısından önemli olup SEO çalışmalarında da yer alır.
  • Özgün içerik, markanın kendisi için bir o kadar önemliyken arama motorlarında gösterdiği performans açısından da çok önemlidir. İçerik, aynı konuların işlendiği diğer içeriklerden ne kadar farklıysa arama motoru için de o kadar değerli hale gelir.
  • İçerikte intihal göstergesi olması ve arama motorlarının bunu fark etmesi durumunda içeriğiniz askıya alınabilir, arama listesinde alt sıralara atılabilirsiniz. Bu da bizi yine özgün içeriğin ne kadar değerli olduğu kanaatine götürür.

Özgün İçerik Nasıl Üretilir?

Üretmenin en temelinde araştırmak ve nitelikli okumak vardır. Ve tabii ki üslup. Herkesin anlayamayacağı bir üslup benimseyip karmaşık bir anlatıma gidersek okuyuculara istediklerimizi geçiremeyiz.
Yazarın özgün içerik üretebilmesi için en başta etraflıca bir araştırma yapması gerekir. İçeriğin konusu hakkındaki bilgileri farklı farklı kaynaklardan okumalı, dinlemeli ve bilgileri zihnine almalıdır. Sonrasında ise içeriğinin taslağını belirlemeli veya kafasında canlandırmalıdır. Bunu yaparken arama motorlarında öne çıkabilecek nitelikte olması göz önüne alınmalıdır. Kendimiz için, okuyucular için yazıyoruz ama SEO için değerli olmayan bir içerik hedef kitleye ne kadar ulaşabilir?
Ve nihayetinde bildiklerini öğrendikleriyle harmanlayıp kendi fikri ve bakış açısıyla kelimelere dökmelidir. Öğrenmenin bir sınırı olmadığından bilinen bir konu olsa dahi ‘başka ne öğrenebilirim’ zihniyetiyle düşünüp en özgün şekilde en çok bilgiyi aktarmak içerik üretmenin püf noktasıdır. İçeriği farklı kılan da zaten okuyuculara fayda sağlamasıdır. Butik İçerik ile iletişime geçerek özgün içerikler oluşturmak ya da oluşturtmak konusunda bilgi alabilirsiniz.