fbpx

Butik içerik olarak sosyal medya danışmanlığı birimimiz hizmetinizde. Web içerikleri kadar sosyal medya içeriklerinizi de önemsiyoruz. Markanızın değer kazanması için sosyal medya hesaplarınızı yönetiyoruz. Çalışmalarımızın örneklerini aşağıdaki bilgilendirici makalenin ardından inceleyebilirsiniz.

Başarılı Sosyal Medya Uzmanlığı için 9 önemli kural

Dijital dünyanın hayatımızdaki yerinin giderek artmasıyla birlikte son zamanlarda ortaya çıkan yeni bir meslek daha ortaya çıktı; Sosyal Medya Uzmanı. Adına bakıldığında sosyal medya hesapları üzerinde gezinerek para kazanılan bir meslek olduğu düşünülse de, sanılanın aksine Sosyal Medya Uzmanlığı alanında işler o kadar basit yürümüyor. Bu alanda başarılı olmak, size başvuran firma ve markalarını iyi bir şekilde tanıtıp, hedef kitlesine ulaştırmak için 8 önemli kural ve püf noktasını bilmelisiniz.

Sosyal Medya Uzmanlığı, sosyal medya platformlarını, markaların ve bireysel profesyonellerin faydasına uygun olarak kullanılmasını sağlayacak bilgi ve tecrübeye sahip kişinin yaptığı işe verilen isimdir.

Sosyal medya yönetimi zor ve zaman isteyen bir iştir

İnternet ve sanal dünyaya katılımın artması ve özellikle pandemi ile birlikte evde daha uzun süre vakit geçirilmesiyle birlikte sosyal medya platformlarına katılım arttı. Bu artışla birlikte birçok firma ve marka satışlarını internet ortamına kaydırarak ticarette ayakta kalmaya çalıştı. Dışardan bakıldığında sosyal medya;

Kullanımı kolay

Herkesin kolaylıkla yer alabileceği

Firma ve markasını anlatabileceği

Fayda sağlayabileceği bir platform olarak görülüyor.

Sosyal medya aleminin sadece Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter’dan oluştuğu düşünülse de dijital dünyada 50’den fazla sosyal medya platformu bulunuyor. Sosyal medya konusunda içeriğe hakim olan, içeriği üretebilen, araştırma kabiliyeti yüksek kişilerden iyi uzman olabilir. Editöryal kısmı geliştirmek çok önemli. Kitap okuma alışkanlığı, nitelikli filmler izleme ve uluslararası gelişmeleri takip etmek bu alandaki önemli artılardandır. Entelektüel bilgi birikime ve dilbilgisine hakim olan kişiler bu alanda oldukça başarılı olur.

Yenilikçi ve hedef kitleye ulaşabilecek kişilerle çalışın

Sosyal medya kullanımı kolay görünse de başarılı ve hedef kitleye ulaşabilecek bir hesabı yönetmek hem zor hem de zaman isteyen bir iştir. Dijital pazarın en önemli ayağı olan sosyal medya da iyi bir şekilde yer alabilmek için başarılı ve kaliteli işler yapan Sosyal Medya Uzmanları ile çalışmalısınız.

Sosyal Medya Uzmanı olabilmenin koşullarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Tasarım ve sosyal medya platformlarından anlamak gerekir

Yenilikçi bir bakış açışına sahip olmalısınız

Ticaretten anlayan ve yaratıcı bir kişi olmalısınız

Çalıştığınız firma ve markanın pazarı ve rakipleri ile ilgili fikir sahibi olmalısınız

Özel günler ile ilgili planlama yapmalısınız

Her durum için hazırlık yapabilen hızlı düşünen ve insan olmalısınız

Reklam ve diğer çalışmalar için yeterli bütçe bilgisine bilmelisiniz

Hedef kitle analizi yapabilen ve iyi insan ilişkilerine sahip olmalısınız