fbpx
Ara
Teklif Al
Kolektif House (Levent) - İstanbul
+90 530 236 08 78
info@butikicerik.com

Uzman İçerik Üretimi

Özgün Bilgi Uzmanından Bilgi

Butik içerik olarak içeriklerin uzmanları tarafından ve özel olarak yazılmasının doğru olduğuna inanıyoruz. Markanızın ve ürünlerinizin google da üst sıralara çıkması için tanıtım yazılarının uzmanların elinden çıkması gerekli. Özel olarak araştırma yaparak google varolan bilgileri değiştirerek metinler yazmıyoruz. Üniversite kütüphaneleri, halk kütüphaneleri ve değerli deneyim bilgileri toplayarak derliyoruz. Derlediğimiz bu bilgileri markalarınız ve ürünlerinizle sentezleyerek özel içerikler yazıyoruz. Böylelikle google kütüphanesine yeni ve özgün bilgiler verdiğimizden dolayı rakiplerinizin önünde çıkmanızı sağlıyoruz.

Uzmanından Size Özel İçerikler

Sizler sadece bizlere markanızı ve ürünlerinizi teslim ediyorsunuz. Bizler ise onların google için uygun bir tanıtım haline getiriyoruz. Bizim farkımız butik çalışmamız bununla birlikte özel çalışmamızdan kaynaklanıyor.

Uzman İçerik Üretimi

Dünyadaki içerik örnekleri ülkemizdekilere göre daha iyi ve kaliteli. Uzman içerik üretiminde bu kaliteye ulaşmak için yapmamız gereken önemli püf noktaları var.

İlk olarak yapmamız gereken iyi bir Pazar analizi. Pazar analizinde hedef kitle belirlenmeli ardından rakipler incelenmeli. Hedef kitle belirlenirken dikkatli olunmalı. Bu konuda içeriğin kimin için üretileceğine tespit edilerek buna göre bir yol haritası belirlenmeli.  

İçeriğin kimin için hazırlanacağı tespit edilmeli

Normal kullanıcılar için bir içerik üretiyorsak ona göre hazırlanmalıyız. Ama sektör profesyonelleri için içerik hazırlıyorsak ona göre ayrı bir çalışma yapmalıyız. İçeriği kimin için ürettiğimize karar verdikten sonra rakip analizi yapmalıyız. Hazırlayacağımız içerik ile ilgili sektörde kimler varsa onların internet siteleri iyice araştırmalı. Bu sitelerde nasıl içerikler yazıldığı kontrol edilmeli. Hangi içerikler başarıya ulaşmış, hangileri daha çok paylaşılmış bunları belirlenmeli. Bunlar tespit edildikten sonra bir içerik şablonu çıkarabilir.

Anahtar kelime analizi yaparken hangi araçları kullanabiliriz?

İçerik yazmadan önce anahtar kelime analizi yapmalı. Anahtar kelime analizi yaparken şu araçları kullanabilir;  

Google Search

SEM Rush

Searchmetrics

Ahrefs

SEOmonitor

Google’da herhangi bir arama yapıldığında sayfanın en altındaki bağlantılı aramaları görünür. Genellikle anahtar kelime analizi yaparken kullanıcılar ya da içerik üreticileri bu noktayı kaçırabiliyor. Bu nedenle bu alandaki kelimelerden çok iyi bir şekilde faydalanılabilir.

Başlıkta anahtar kelime mutlaka yer almalı

İçerik yazımının en önemli noktalarından biri de başlık seçimidir. Ne kadar iyi bir içerik yazılırsa yazılsın, düzgün bir başlık seçilmezse insanlar bu başlığa tıklamaz ve içeriğe erişmek istemez.

Başlık seçerken şunlara dikkat edilmeli;

Başlık merak uyandırıcı olmalı. Kullanıcılar merak ettikleri içeriği tıklamaya seviyorlar.

Merak uyarıcılığı yaparken başlıkta verileri gizlememeliyiz.

Başlık anahtar kelimeyi içermeli.

İçerik yazarken başlık yazımı da çok önemlidir. İyi içeriği yazmaya ne kadar vakit ayırıyorsanız başlık seçmeye de bu kadar vakit ayırmalısınız. İnsanların o içeriğe tıklaması için başlık çok önemlidir. Başlığın düzgün seçilmesi aynı zamanda tıklanma oranlarınızı da etkiler. Merak uyandıran başlıklar seçerek daha fazla tıklanma alabilirsiniz. Burada anahtar kelime kullanmaktan kaçınmayın. Google sıralamalarda anahtar kelimenin çok önemli bir yeri var.

Sadece başlık değil alt başlıklarda önemli. İçeriklerde kullanılan tüm alt başlıkların düzgün ve anahtar kelime hedefli seçilmesi uzman bir içerik için yararlı olacaktır.

İçeriğin Kolay Okunabilir Olması İçin Neler Yapılmalı?

Analiz yapıldı, rakiplere bakıldı ve içerik başlığı belirlendi. Bundan sonra içeriğin hangi şablonda üretileceği belirlenmeli. İçeriği yazarken önemli noktalardan biri kolay okunabilir olması. Son dönemlerde mobilden yapılan aramalar bilgisayar aramalarını geçmiş durumda. Bu nedenle hazırlanacak içeriğin mobil cihazlardan da kolay şekilde okunabilir olması gerekiyor. İçeriğin kolay okunabilir olması için şu sıralama izlenmeli;

Bullet Kullanımı: Bullet kullanımı içeriğin okunmasını kolaylaştırıyor. Bullet, belli bir şablonda içeriği sunuyor. Gözle taramayı daha kolay hale getiriyor.

Paragraf Kullanımı: İçeriğimizi mutlaka paragraflara bölmeliyiz. Bu da okunmayı kolaylaştırıyor. Özellikle mobil cihazlarda paragrafı takip etmek zor oluyor. Mobil cihazlar için kısa, açıklayıcı ve öz paragraflar kullanmak yararlı olur.

Listeleme Metodu: Son dönemlerde hem dünya da hem de ülkemizde içeriklerini liste şeklinde üretiliyor. Bu sayede içeriğin çok kolay tüketilmesini sağlıyor. Listelenmiş şekilde hazırlanan içerikler kullanıcıların ilgisini çekiyor.

Bold, İtalik ve Altı Çizili Yazılar: İçeriğimizdeki en önemli kelimeleri bold olarak kullanabiliriz. Bu,  kullanıcıların o alana daha dikkatli bakmalarına neden olur. Önemli bir yeri vurgulamak istiyorsak bold kullanabiliriz. Başka bir yerden alıntı yaptıysak yazı tipini italik yapabiliriz. Aynı şekilde önemli noktaları ve üstüne basarak belirtmek istediğimiz yerlerin altı çizili yaparak kullanıcıları orada daha iyi bilgilendirebiliriz.

Yazım ve Noktalama İşaretleri: İçerik formatının dikkat edilmesini gereken en önemli noktalardan biridir. Yazım ve noktalama işaretlerine dikkat edilmesi çok önemlidir. Kullanıcılar bu alana çok dikkat eder. Bir içerikte çok fazla yazım ve noktalama hatası varsa içeriğin güvenilirliğini düşürüyor. İçeriği hazırladıktan sonra mutlaka üzerinden tekrar geçin ve hatalarınızı en aza indirmeye çalışın.

Doğal Fotoğraf Kullanmaya Özen Gösterin

İçerik hazırlarken dikkat edilmesini gereken konulardan biri de görsel kullanımıdır. Kullanıcılar görsellere bakmaya yazıdan daha çok alışıktır. Görseller, kullanıcı dikkatini yazıdan daha fazla çeker. İçerikte sahici ve güzel görseller kullanılmalı. Bu konuda en fazla yapılan hata genellikle stok görsellerin kullanımı. Birçok site aynı görseli kullandığı için bu kullanıcılar tarafından olumsuz karşılanıyor. Artık kullanıcılar bu görselleri tanıyor ve bu da içeriğin kalitesini düşürüyor. Görsel kullanacaksanız doğal fotoğraflar veya kendi çizdiğiniz tasarımları kullanın.

Video kullanımları kullanıcıların içeriği kolay tüketmesini sağlar. Video sayesinde kullanıcılar içeriği okuyarak değil izleyerek takip edebilir. Video sayfa içeriğini zenginleştirirken, sitede kalma süresini arttırır.

Uzun İçerikler Google’da İlk Sıralarda Yer Alıyor

İçerik yazarken mutlaka sitenizdeki diğer sayfalara linkleme yapmalısınız. Örneğin bir gezi içeriği yazdınız. İstanbul ile ilgili yazdığımız içerikte diğer şehirlerle ilgili içeriğiniz varsa İstanbul yazınızda bu içeriklere link verebilirsiniz. Arama motoru botları site içerisinde linkleri takip ettiği için sitenizde daha iyi bir gezinme sağlanır. Ayrıca kullanıcılar merak ettiği diğer içeriklere de bu linklemeler sayesinde daha kolay ulaşabilir. Link vermenin bir diğer avantajı ise kullanıcıların siteyi daha fazla gezmesini sağlayarak sitemizde daha uzun süre kalmasına imkan verir. İçerikte dış linkleme yapmanın önemi referans alınan noktaların gösterilmesi açısından da sitenize değer katar. Bu da kullanıcıya en doğru ve en detaylı bilgiyi vermenizi sağlar.

İçerik uzunluğu aslında önemli bir metriktir. Yapılan araştırmalarda uzun içeriklerin Google’da ilk sıralarda yer aldığını gösteriyor. Bu nedenle mümkün olduğunda içerikler mantıklı bir şekilde uzun tutmaya çalışın. İçeriği uzun tutarken saçma ve gereksiz cümlelerle doldurmayın. Mümkün olduğunca detaylı ve kullanıcıya verimli bilgi verin.

İçeriklerinizin Güncelliğine Dikkat Edin

İçerik güncelliği önem verilmesi gereken bir başka konu. Örneğin, 6 ay önce bir içerik yazdınız. Eğer o konu hakkında yeni bir gelişme, yeni bir detay ortaya çıktı ise mutlaka bu içeriği güncellemelisiniz. Çünkü gelen kullanıcılara en son ve en doğru bilgiyi en hızlı şekilde vermemiz gerekiyor. Güncellemenin bir diğer avantajı da güncellenen içeriklere Google bot ve diğer tüm arama motoru botlarının daha sık gelmesidir. Bu da bize organik tarafta sıralama kazandırabilecek etkenlerden biri.

Eğer bir içeriğe kullanıcı yorum yapıyorsa o içerik güncel kalmaya devam eder. Sayfaya yorum geldiğinde ekstra bir yazı eklemiş sayılır. Arama motoru botları da bunları içerik güncellemesi olarak tanımlar. Çok fazla yorum alan sayfalar arama sonuçlarında ilk sıralarda yer alır.

Kullanıcıları yorum yaptırmak için püf noktalar:

Yazılarınız duygu veya tartışma yaratan bir yazı olabilir.

İnsanları etkileyen bir yazı olabilir.

İnsanlara çok yardımcı olan bir yazı olabilir. Sadece teşekkür etmek için yorum yazabilirler.

Kullanıcı yorumlarına mutlaka değer verilmeli. Kullanıcıları yorum yapmaya teşvik etmelisiniz.

İçeriklerin performansını ölçümleyin

Yazdığınız içeriklerin performansı ölçümleyebiliriz. İçerikleri ölçümleme araçlarından kontrol ederek değerleme sırasına koyabilir, en değerli olanı bulmaya çalışırsınız. Hangi içerikte kullanıcılar daha fazla zaman geçirmiş, hangi içerik Google daha iyi sıralanmış gibi metriklere bakarak benzer içerikler üretmeye devam edebilirsiniz.

Google Search Console: 90 günlük veri verir. Ancak burada içeriğinizin kaçıncı sırada yer aldığını, STR’ını ve hangi anahtar kelimelerden trafik çektiğini görebiliriz.  

Google Analytics: Kullanıcının sayfada ne kadar süre geçirdiğini görebiliyorsunuz.