fbpx
Kolektif House (Levent) - İstanbul
+90 530 236 08 78
info@butikicerik.com

2022 Yılında Sosyal Medya Kullanıcı Sayıları Ne Kadar Arttı?

2022 Yılında Sosyal Medya Kullanıcı Sayıları Ne Kadar Arttı?

2022 Yılında Sosyal Medya Kullanıcı Sayıları Ne Kadar Arttı
Sosyal medya, 2000’li yılların başında ortaya çıktı. Bu yıllarda sosyal medya kullanıcıları genellikle üniversite öğrencileri gibi küçük gruplardan oluşuyordu. Günümüzde ise sosyal medya platformları, insan yaşamının büyük bir parçası haline geldi.Boş zamanları değerlendirmek, diğer insanlar ile iletişim kurmak ve haberleri almak için sosyal medyanın bir devrim yarattığını söyleyebiliriz. Her geçen yıl ortaya çıkan sosyal medya istatistikleri de adeta bunun bir kanıtıdır.

2022 Yılında Sosyal Medya Kullanıcı Sayısı Nedir?

Sosyal medya platformları ile her geçen gün çeşitlilik göstermeye devam ediyor. Platformlarının çeşitlenmesi ile birlikte sosyal medya kullanan insan sayısı da artıyor. 2022 yılında elde edilen veriler; dünya genelinde 4.75 milyar insanın sosyal medya platformlarını kullandığını gösteriyor. Bu rakam hemen hemen dünya nüfusunun %60’ına denk geliyor. Yapılan araştırmalar, sosyal medya platformlarının kullanıcı sayısının sürekli artma yönünde olduğunu gösteriyor.

2022 yılında alınan veriler 2021 yılı verileri ile karşılaştırıldığında 2022 yılında 190 milyon yeni sosyal medya kullanıcısı ortaya çıktığı saptanıyor. Ayrıca geçmiş yıllar baz alındığında, önümüzdeki yıllarda sosyal medya platformlarının kullanıcı sayısının artmaya devam edeceği öngörülüyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri de sosyal medya platformlarının sayısının artmasının yanı sıra teknoloji kullanılabilirliğinin de artış göstermesidir.

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları Nelerdir?

Sosyal medya çağımızdaki en popüler iletişim araçlarından biridir. Özellikleri ile birbirinden ayrılan sosyal medya platformlarının, birçok kullanıcısı bulunuyor. Günümüzde bazı platformlar, kullanıcı sayısı bakımından rakiplerine ciddi fark attı. Bunun yanı sıra günümüzün trendlerine göre kullanıcı sayısı hızla artan sosyal medya platformları da bulunuyor. Tespit edilen sonuçlara göre günümüzde en çok kullanıcısı olan sosyal medya platformlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Youtube
  • WhatsApp
  • Telegram
  • TikTok
  • WeChat

Elde edilen son veriler, platformların artması ile birlikte sosyal medya kullanıcı sayısının da sürekli artmaya devam ettiğini gösteriyor. Kullanıcı grubunun çocuk yaş kitlesine kadar indiği de gözlemleniyor.

Butik İçerik Sosyal Medya hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.