fbpx
Kolektif House (Levent) - İstanbul
+90 530 236 08 78
info@butikicerik.com

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılmalı ?

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılmalı ?

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılmalı?

Anahtar kelime analizi, bütün arama motorlarında kullanıcıların hangi ürün veya hizmetten yararlanmak istediklerini doğru bir şekilde belirleme sürecidir. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) uzmanları başta olmak üzere sektör farketmeksizin marka ve şirketler müşteri skalasını belirleyebilmek ve daha çok insana ulaşabilmek için arama motoruna en sık girilen terimleri araştırıp bulmak zorundadır. Burada amaç, doğru aramaları sorgulayıp işletmelerin kendi sayfalarına uygun kitle trafiğini çekebilmesini sağlar.

Anahtar kelime analizi olmadan bir site açmak ya da e-ticaret yapmak olumlu sonuçlar veremeyeceği için mantıksızdır. Rakip firmalar ile rekabet halinde kalabilmek ve dijital pazarlama konusunda daha ileriye gidebilmek için anahtar kelimeleri doğru kullanarak içerikler oluşturulmalıdır. Doğru anahtar kelime kullanmak sitenizi arama motorlarında arandığında daha üst sıralamalara taşırken siteye olan ziyareti de arttırır.

Anahtar Kelime Analiz Araçları

Anahtar kelime analizi web sitesi olan tüm sektörler için bu kadar önemliyken bu analizin nasıl yapılacağı da bir o kadar önem arz eder. Anahtar kelime tespitinde en pratik ve hızlı yöntemlerden biri direkt olarak Google Arama Motoru üzerinden istediğiniz kelimeyi aratarak o kelime hangi kelime gruplarıyla birlikte daha çok aranmış bunu tespit etmektir. Burada karşınıza çıkacak olan öneriler, aranma hacmi en fazla olan anahtar kelimeleriniz olacaktır. Bunun haricinde anahtar kelime araştırması yapabileceğiniz sitelere birkaç örnek verelim.

Google Keyword Planner (Google Anahtar Kelime Planlayıcısı)

Google Ads hesabınız üzerinden ücretsiz olarak anahtar kelime analizi yapabileceğiniz araçlardan birisi Google Keyword Planner’dır. Oldukça ayrıntılı biçimde analizler yapmanızı sağlayan sistem, sahip olduğu gelişmiş araçlar sayesinde web projeniz için en uygun kelime seçimlerini yapmanıza da yardımcı olur.

Ubersuggest

Yine ücretsiz bir web site olan Ubersuggest, SEO uzmanı Neil Patel tarafından kurulmuştur. Bu site, anahtar kelime analizi yapabilmenin yanı sıra farklı SEO analizlerini yapabilmeye de imkan veren SEO aracıdır.

Semrush

Dijital pazarlama süreçlerinde ihtiyacınız olan çok çeşitli özelliğe ve anahtar kelime analizi yapabilmeniz için SEO aracına Semrush’a üye olarak erişebilirsiniz. Ücretli bir site olan Semrush birden çok SEO ve dijital pazarlama aracını bir arada sunar.

Anahtar Kelime Analizinin Önemi

Anahtar kelime analizleri bir web sitesinin tüm plan ve stratejisini belirlemede en kritik rolü üstlenir. Web sitesinin hedeflediklerine ulaşabilmesi ve sayfasını hızla büyütebilmesi için anahtar kelimeleri yazılı, görsel ve işitsel içeriklerinin her birinde homojen bir şekilde kullanması gerekir. Anahtar kelime analizi aynı zamanda hedef kitlesinin davranış profillerini belirlemede ve yeni kitleleri tarafına çekerek rakiplerinin de önüne geçmek konusunda web sitelerine ciddi faydalar sağlar.

Doğru şekilde belirlenen ve organik olarak arama sonuçlarında yer edinen anahtar kelime analizleri sayesinde web siteleri daha başarılı bir şekilde yükselişe geçer. Sizler de web sitenizi daha etkili bir şekilde büyütebilmek için uygun içerikler üretmek istiyorsanız Butik İçerik hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.