fbpx
Kolektif House (Levent) - İstanbul
+90 530 236 08 78
info@butikicerik.com

Anahtar Kelime Analizi Nedir?

Anahtar Kelime Analizi Nedir?

Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelime, bir web sitesinin içeriğini anlatan kelime veya kelimeler dizisidir. Arama motorları tarafından hedef kitleye ulaşmanıza destek olur. Web sitesi içerikleri, doğru bir analiz gerçekleştirilerek oluşturulur. Sayfanızın yüksek dönüşüm oranlarına ulaşmasını sağlayan bu çalışma, alanınızdaki faaliyetleri olumlu yönde etkiler.

Anahtar Kelime Türleri Nelerdir?

Anahtar kelime seçimi, kritik unsurlar arasında ilk sırada yer alır. Rakipleriniz ile mücadelenizi olumlu ya da olumsuz açıdan etkiler. Uzun vadede web sitenizin yükseliş stratejisini oluşturur. Kelime çeşitleri;

  • Kısa Kuyruklu: Otoriter ve büyük sitelerin ürettiği bu kelime türü ile kapsamlı ve bilgilendirici içerikler üretilir. Kullanıcılar tarafından net bir şekilde anlaşılır. Kelime ya da kelime öbeği ile bağlamsal bir ifadeyi temsil eder.
  • Uzun Kuyruklu: Genellikle, düşük ve orta ölçekli web siteleri tarafından tercih edilir. Kullanıcı trafiğini hızlı bir şekilde yönlendirir. Düşük rekabet avantajı ile konuları genel ve detaylı bir şekilde barındırır.

Anahtar Kelime Analizinin SEO Açısından Önemi Nedir?

Anahtar kelime analizi, sitenizin veya markanızın tanıtımında, içerik üretiminde, genel pazarlama çalışmalarında belirleyici bir rol oynar. Odak kelimeler, sitenizin ve içeriklerinizin arama motorları üzerinde bulunduğu alanları, dijital dünyada evrileceğiniz yönün belirlenmesini sağlar.
Kelimeler, SEO bakımından önemli aktörlerdir. Web sayfalarının hızlı ve verimli bir şekilde büyümesini sağlar. Hedefinize kısa sürede ulaşmanıza destek olan bu çalışmalar bütünü, potansiyel ziyaretçilerin ihtiyaçlarının tespit edilmesini de sağlar. Stratejinizi belirlemenizi kolaylaştırır.

Anahtar Kelime Analizi Gerçekleştiren Programlar Nelerdir?

Anahtar kelime analizi, ücretli ve ücretsiz bazı araçların kullanılması ile gerçekleştirilir. Bu analiz, yapan araçlara örnekler;

  • Google Keyword Planner: Google Ads hesabı oluşturduktan sonra birçok kelime ile ilgili arama yapabilirsiniz. Hacim, rekabet seviyesi ve tıklama başı ortalama maliyet detaylarını görüntüleyebilirsiniz.
  • Ubersuggest: Kelime ve SEO analizi yapmanızı sağlar. Hacim durumunun aranacağı ülkeyi seçerek araştırabilirsiniz.
  • Semrush: Üye olduktan sonra arama bölümüne sitenizi veya kelimeyi yazarak tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Hacim, dönemsel aranma trendi, tıklama başı maliyet gibi sonuçları görüntüleyebilirsiniz.
  • Keywordtool.io: Pratik kullanımı sayesinde sıklıkla tercih edilir. Basit ve etkili sonuçlar sunar.

Butik İçerik anahtar kelime analizi hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.