fbpx
Kolektif House (Levent) - İstanbul
+90 530 236 08 78
info@butikicerik.com

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime internet üzerindeki sitelerin, videoların, yazıların, görsellerin vb. ilişkilendirildiği bir ya da daha fazla olan kelime/kelime gruplarıdır. Kullanıcıların arama motorunda bir terim ararken internet üzerinde aradığı konuyla alakalı içeriğe ulaşmalarını sağlayan terimdir. Arama motoruna girilen anahtar kelimeler sayesinde kullanıcılar en alakalı içerikleri görüntüleyebilir. Bir markanın arama motorlarında istediği sıralamayı elde etmek ve hedef kitlesine ulaşmak için anahtar kelime araştırması yapması gerekir. Bu durum aynı zamanda SEO uyumlu içerikler oluşturmanın da önünü açar.

Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Arama motorlarında her bir kelime ya da kelime öbeği için yapılan aramaların hacmini kontrol etmek için yapılan araştırmadır. Bu araştırma müşterilerin markanın verdiği hizmetle ilgili olan aramalarında ne aradığını gösterir. Anahtar kelime araştırması kullanıcıların, verdiğiniz hizmette onlar için hangisinin daha önemli olduğunu öğrenmeyi sağlar. Hangi anahtar kelimelerin markanız için daha önemli olduğunu öğrenmenizi sağlayan bir araştırmadır. Markanızla ve verdiğiniz hizmetle kaç kişinin ilgilendiğini hatta arama sayınızın artıp artmadığını bu araştırma sayesinde öğrenebilirsiniz. Pazarınızın ne kadar büyüdüğünü anlamaya yardımcı olması anahtar kelime araştırmasının önemi hakkında markalara bilgi verir.

Anahtar Kelime Araştırması Aşamaları Nelerdir?

  • Temel Anahtar Kelimeleri Listeleyin: Hedef kitlenizin tam olarak arama yapacağı geniş konu başlıkları temel anahtar kelimelerdir. Verdiğiniz hizmete göre temel anahtar kelimeden türeyen kelime gruplarını kullanarak hizmetinizi anlatabilirsiniz. Bu durum ulaşmak istediğiniz kullanıcıları hedefler.
  • Rakiplerinizin Hangi Anahtar Kelimeleri Kullandığını Analiz Edin: Rakiplerinizin hangi anahtar kelimeler kullanarak trafik elde ettiğini analiz edin. Analiz sonucuna göre elde edilen arama alışkanlıklarına uygun bir yol haritası belirleyerek kendi web sitenize yönlendirmeye çalışın.
  • Elde Ettiğiniz Anahtar Kelimeleri Analiz Edin: Anahtar kelimelerin aranma hacmi hakkında analizler yapın. Elde ettiğiniz metrik ile arama hacmi yüksek ve düşük olan anahtar kelimelerini belirleyin. Anahtar kelime zorluğu araştırması da yaparak gerekli olan analiz sonuçlarına ulaşın.
  • Anahtar Kelime Arama Amacını Belirleyin: Arama amacı kullanıcıların bu terimleri aradıklarında gerçekten ne istediklerini, verdiğiniz hizmeti satın alma eğilimlerini ve gelir hedeflerinize uyma durumlarını gösterir. Anahtar kelime araştırması doğru bir şekilde yapıldığında trafiği web sitenize çekerek marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırması Araçları Nelerdir?

Sektörde yüzlerce araç arasından bir adım önde olan ve profesyoneller tarafından tercih edilen araç listesi;

  • Google Keyword Planner
  • Semrush
  • Ubersuggest
  • Ahrefs
  • WordTracker
  • Keyword Tool şeklindedir.

Butik İçerik hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.