fbpx
Kolektif House (Levent) - İstanbul
+90 530 236 08 78
info@butikicerik.com

Anahtar Kelime Nasıl Kullanılmalı?

Anahtar Kelime Nasıl Kullanılmalı?

Anahtar Kelime Nasıl Kullanılmalı

Anahtar kelime , Arama Motoru kullanıcılarının bir ürün ya da hizmeti satın almak için kullandığı söz öbekleridir. Doğru bir biçimde kullanıldığında markaların internet dünyasındaki varlığını ve başarısını olumlu yönde etkiler. SEO odaklı içerikler üretilmesini destekleyen bu kelime grupları, kullanıcı deneyimini ön planda tutan içeriklere zemin hazırlar.

Kullanım Alanlarına Göre Anahtar Kelime Çeşitleri Nelerdir?

SEO çalışmaları açısından büyük bir öneme sahip olan anahtar kelime türleri, kullanım alanlarına göre geniş bir yelpazeye yayılır. Kelime çeşitleri;

 • Long Tail; uzun kuyruklu kelimeler anlamına gelir. 3 ya da daha fazla kelimeden oluşur. Arama hacmi daha düşük olduğu için hedef kitlenize kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlar.
 • Semantik kelimeler; arama motorlarında aranma ihtimali yüksek kelimeleri tahmin ederek üretilen kelimelerdir. Semantik kelimeler cümlelerde kelimeler arasındaki gizli ilişkiyi ortaya çıkarır. Arama amacına uygun sonuçlar çıkmasını sağlayan bu kelime türleri, Google için önemlidir.
 • Sesli aramaya uygun kelimeler; Son dönemlerde popülerliği artan bu kelime çeşidi, Siri ve Alexa gibi kanallar için kullanılır. Optimizasyon açısından önemli olup SEO çalışmalarında da yer alır.
 • Kelime türevleri; SEO stratejilerinde hedeflenen kelimenin farklı türevleri ile desteklenmesi gerekir. Bu durum, hem yazının metinsel zenginliğini artırır hem de SEO açısından avantaj sağlar. Kelime planlayıcıları üzerinden tespit edilen yakın anlamlı kelimeler, hedef kitleye daha kolay ulaşılmasına da destek olur.

Doğru Anahtar Kelime Nasıl Seçilir?

Hedef anahtar kelime, yazının kurgusu içerisinde uygun bir yere yerleştirilir. Genellikle, yazının ana konusunu kapsar. Doğru seçim ve kullanım için dikkat edilmesi gereken bazı kriterler;
 
 • Yazının konusu üzerinden değerlendirme yapmak,
 • İlgili araçları kullanmak,
 • Arama hacimlerini inceleyerek sonuçları yorumlamak,
 • Uzun söz öbekleri ile daha fazla okuyucuya ulaşmak,
 • Başlıkta yer vermek,
 • Yazıya homojen bir şekilde serpiştirmek,
 • Alt başlıklarda kullanmak.

Kelimeler Nerede Kullanılır?

Anahtar kelime listesi oluşturduktan sonra içeriği uygun şekilde optimize etmeniz gerekir. Sayfanın başlığı içerisinde kullanılan kelimeler, Google’ın konu ile ilişki kurmasını sağlar. Meta açıklamada yer alarak kullanıcıya içerik ile ilgili bilgi verir. Bağlantı ve sosyal medya platformlarında bulunan kelimeler ise, site içeriği hakkında detay sunar. Butik İçerik anahtar kelime hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.