fbpx
Kolektif House (Levent) - İstanbul
+90 530 236 08 78
info@butikicerik.com

Anahtar Kelime Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anahtar Kelime Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anahtar Kelime Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir

SEO çalışmalarında anahtar kelime seçimi oldukça önemli bir konudur. Bir yazı yazarken anahtar kelime ve öbeği seçimi yapmak yazının üst sıralarda yer alması için gerekli bir çalışmadır. Tabi ki bir yazının arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması için anahtar kelime tek başına yeterli değildir. Ancak büyük oranda etkilidir. Peki, bir yazının arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almasında büyük önemi olan anahtar kelime seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Doğru Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime, yazılacak bir yazının ana düşüncesini anlatan kelime veya kelime gruplarıdır. Yazacağınız alan ile ilgili en çok aranan kelimeleri temsil eder. Yazıda ne anlatılmak istendiğini okuyucuya bir veya birkaç kelime ile özetleyen kelimedir. Yazıda anlatılmak istenen mesajı veren kelimedir. Ancak bu kelimeyi seçerken dikkat edilmesi gerekir. Doğru anahtar kelime seçimi için bazı adımların takip edilmesi gerekir.

Bunlar;

  • Hedef Kitleyi Dikkati Almak: Anahtar kelime seçimi için hedef kitleyi dikkate almak oldukça önemlidir. Hedef kitle iyi bir şekilde tanınmalıdır. Hedef kitlenizin yazacağınız yazıya paralel olarak ilgi alanları vb. bilmek anahtar kelime seçerken daha stratejik davranmanızı sağlar. Bu durum arama motoru sonuçlarında daha üst sıralara çıkmayı sağlayarak hedef kitleye daha iyi bir şekilde hitap etmeyi sağlar.
  • Rakip Analizi Yapmak: SEO için önemli hususlardan biri rakip sayfaların analizini yapmaktır. SEO için anahtar kelime seçimi çalışmaları yaparken rakip sayfanın hangi anahtar kelime ile ön plana çıktığını araştırmak gerekir. Meta açıklamaları, ana başlıkları vb. alanlarda hangi anahtar kelimeler ile ön plana çıktığı iyi bir şekilde analiz edilmelidir. Aynı hedef kitleye hizmet verildiği için benzer ifadelerden yararlanarak üst sıralara çıkma sağlanabilir.
  • Anahtar Kelime Bulma Araçlarından Yararlanmak: Anahtar kelime bulma araçları kısa süre içerisinde anahtar kelime hacmi, rekabet düzeyi, ortalama eğilim vb. bilgilerin öğrenilmesini sağlar. Bu durum sunduğunuz hizmete en uygun anahtar kelime seçimi yapmanızı sağlar.

Anahtar Kelime Seçimi Neden Önemlidir?

Sitenize gelen okuyucular ilk aşamada başlık ve giriş paragrafını okuduktan sonra yazı ile ilgili karar verir. Başlık ve giriş paragrafının uyumlu olması halinde yazıyı okumaya karar verir. Bu durum da yazının okunmasını sağlayarak okuyucunun sayfanızda daha fazla vakit geçirmesini sağlar.

Okuyucuların sayfada geçirdiği zaman ve gezdiği sayfalar arama motoru botları tarafından takip edilir. Bu takip sonucunda ortaya çıkan veriler sayfanızın değerlendirilmesini sağlar. Yazının başlangıcını okuyucuları çekmek için ilgili bilgilerle donatmak gerekmektedir. Bu yüzden hedef anahtar kelimeyi destekleyecek nitelikte olan ikincil anahtar kelimeler, anahtar kelime öbekleri vb. ile sayfanızın stratejisi desteklenmelidir.

Anahtar kelime seçimi ve ilgi çekici başlık SEO çalışmalarına katkı sunabilir. Doğru anahtar kelime kullanımı araştırma yoluyla yazının akıcılığını sağlamak ve arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için yapılır. Bu çalışmalar yazınızı geliştirmek ve okuyucuların yazıya daha kolay ulaşabilmesi için yapılır.

Butik İçerik hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.