fbpx
Kolektif House (Levent) - İstanbul
+90 530 236 08 78
info@butikicerik.com

Bağdat Caddesinde mi mağaza açmak istersiniz ?

Bağdat Caddesinde mi mağaza açmak istersiniz ?

Bağdat Caddesinde mi mağaza açmak istersiniz

Günümüzde fiziksel mağaza, internet ve toptan satış olmak üzere 3 satış kanalı bulunuyor. Değişik platformlarda ürün satışı yapılan bu kanallarda değişik karlılık oranı karşımıza çıkıyor. Peki, karlılık oranı fiziksel mağaza da mı yoksa e-ticarette mi tercih edilmeli? İnternetten satış giderek büyüyor. 2018 yılı rakamlarına göre Türkiye’de, internetten alışveriş yapan kişi sayısının 39,3 milyona çıkarken e-ticaretten alışverişlerde harcanan rakam 11,5 milyar ABD Doları’na ulaştı.

E-ticaret hacminin giderek büyüdüğü ve çok yakın bir gelecekte fiziksel mağazaların sadece depoculuk faaliyeti yapacağı bir ortamda internet sitesi bulunan şirketler pastadan paylarını alabilecek. Bu pastada alacağı payı yükseltmek ve dijital dünyanın Bağdat Caddesi olarak tabir edebileceğimiz Google’da önlerde yer alabilmeniz için bazı kuralları yerine getirmeniz gerekiyor.

Google’da ilk sıralarda çıkmak hiç kolay değildir

Google’da ilk sayfada çıkmak istiyorsanız web sitenizde SEO kurallarını uygulamanız gerekir. İnternet siteniz var ve Google’da istediğiniz sıralarda yer almıyorsa, SEO yöntemlerine bakmalısınız. SEO sizi hem reklam bütçesinden kurtarır hem de internet sitenizin Google’da yapılan aramalarda istediğiniz sıralarda çıkmanıza yardımcı olur.
Google’da üst sıralarda olmanın 10 temel kuralı

Arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için yapılması gereken SEO tekniklerinin belirli bir sınırlaması yoktur. Belirtilen teknikler en temel tekniklerdir ve bunlar çoğaltılabilir. SEO’nun temel kurallarını sitenize uygulamanız gerekir. Sitenizin başlığı kısa olmamalı. Sayfanızda başlık uzunluğu 70 karakterden az olmalı. Siteniz ile ilgili en önemli temel sözcükleri yani anahtar kelimeleri seçmelisiniz.

Anahtar kelime uzunluğu 260 karakterden az olmalı. Kelime uzunluğunun fazla olması spam şüphesi sebebiyle SEO açısında sakınca oluşturabilir. Açıklama metni yani Meta Description uzunluğu 160 karakterden az olmalı. Bu karakter sayısının fazla olması da spama düşmenize neden olabilir. Heading etiketi yani alt başlıklar bir web sitesinde mutlaka bulunmalıdır. Görsellere dikkat etmelisiniz. Sitenizde yer alana resim sayısı arttıkça sitenin toplam boyutu da artar.

Bu nedenle sitenizin sitenizi olumsuz etkilememesi için küçük boyutlu görseller kullanın. Sitelerde kullandığınız resimleri adlandırın ve alt tag yani fotoğraf altı yazılarını ihmal etmeyin. Site içi linkleme SEO’nun vazgeçilmezlerinden biridir. Gereksiz sitelere link vermemeye çalışın. Siteniz için güzel bir favicon kullanın. Site içi simge olarak tanımlanan favicon, özellikle kullanıcıların aklında kalması için logo kadar etkilidir. Sitenizin hızlanması için birden fazla stil dosyasını tek bir dosyada birleştirin.

 

Bir cevap yazın