fbpx
Kolektif House (Levent) - İstanbul
+90 530 236 08 78
info@butikicerik.com

Etkili Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Yapılır?

Etkili Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Yapılır?

Etkili Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Yapılır

 

Anahtar kelime seçimleri markaya gelecek trafiğin artırılması için oldukça kritik bir rol oynar. Bu sebeple de içerik oluştururken mutlaka dikkat edilmesi gereken konulardandır. Anahtar kelimeler, tek bir kelimeden oluşabileceği gibi kelime öbeklerinden de oluşabilir. Önemli olan anahtar kelimelerin doğru bir şekilde belirlenip içerikte homojen bir şekilde kullanılmasıdır.Etkili anahtar kelime bulmak için en basit yöntemlerden biri kullanıcıların arama motoruna en fazla neler yazdığını araştırmaktır. Müşterilerin bir ürün ya da konu hakkındaki meraklarını gidermek için arama motoruna en fazla yazdığı kelime ya da kelime öbekleri markanın anahtar kelimelerini oluşturur.

Etkili Anahtar Kelime Seçimi Neden Önemlidir?

Arama motoru sıralamalarında üst sıralarda yer almanın sırrı etkili anahtar kelimeleri uygun stratejilerle kullanmaktan geçer. Markalar satışlarını arttırmak ve hedef kitlelerine daha kolay bir şekilde ulaşabilmek için sitelerinde ürettikleri görsel ve yazılı tüm içeriklerde etkili kelimelere yer vermelidir.
Belirlenen etkili anahtar kelime farklı kombinasyonlar ile zenginleştirilebilir ve metnin içinde ya da başlıklarda dikkat çekici şekilde kullanılabilir. Örneğin; yalnızca “çanta” kelimesini anahtar kelime olarak kullanmak sayfanız için etkisi düşük bir kullanım olabilir. Bunun yerine “tasarım çanta” “kişiye özel çanta” “orijinal tasarımlı çanta” gibi farklı şekillerde de anahtar kelime seçimi yapılabilir.  Anahtar kelimeler belirlenen satış stratejisi doğrultusunda seçilmelidir.

Etkili Anahtar Kelime Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hedef kitle ve marka arasında köprü olma özelliğine sahip olan anahtar kelimeleri seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.  O noktalar şöyle özetlenebilir:

  • Marka ve pazarlama yöntemleri iyi bir şekilde analiz edilmeli; analizler sonucunda etkili anahtar kelime seçimleri yapılmalıdır.
  • En fazla aranan anahtar kelimelere içeriğin başlıklarında yer verilmeli ya da metnin içerisinde birden fazla kez geçirilmelidir. Bu sayede üretilen içeriğin daha çok önerilen içerikler arasına girmesinin önü açılmış olur.
  • Daha fazla insana ulaşmak için asılsız veya boş vaatler içeren cümlelere içeriklerinizde yer vermek markanın güvenilirliğini düşürebilir.

Bu noktalara ekstra dikkat ederek etkili anahtar kelime seçimi yapılmalıdır.

Etkili anahtar kelime nasıl seçilir?” ve “Seçerken nelere dikkat edilmelidir?” konusunda ve diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için Butik İçerik uzman ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.