fbpx
Kolektif House (Levent) - İstanbul
+90 530 236 08 78
info@butikicerik.com

İçerik İçin Kaliteli ve Etkili Başlık Nasıl Bulunur?

İçerik İçin Kaliteli ve Etkili Başlık Nasıl Bulunur?

İçerik üreticiliğinde başlık seçimi hedef kitlenin dikkatini çekmek ve bu yolla trafik almak için en önemli kriterler arasındadır. Bilhassa yazılı içerikler ve genellikle blog yazıları için kaliteli ve etkili başlık fikirlerini öne çıkarmak gerekir. Yazımızda da blog içerikler başta olmak üzere içerik fikri için nasıl kaliteli ve etkili başlık seçiminin netleşebileceğini sıralayacağız.

Etkili Bir İçerik Başlığının 4 Temel Unsuru

Etkili içerik başlığı binlerce içeriğin listelendiği Google sıralaması için öne çıkarıcı bir kullanımdır. Her şeyden önce yüzlerce içerik arasından sıyrılmak ve dikkat çekmek adına içerik başlığının bir fikre dayanması gerekir. Etkili içerik başlığının hedef kitle nezdinde trafiği hızlandırması için şu 4 unsuru referans almak lazımdır:

  • SEO Uyumlu Olması
  • SEO Uyumluluğu ile İlgi Çekici İfadeler Kullanılması
  • Evergreen İçerik Fikirlerini Sorular Eşliğinde Sunmak
  • Kanıt veya Veriler Sunan İfadelere Yer Vermek

Blog içeriklerinin bir kısmı SEO uyumlu olurken kişisel bloglarda tamamen SEO’ya odaklanmak gerekmez. Bununla birlikte kullanıcıların sık sorduğu Evergreen yani zamansız ve temel konu kalıplarının da sorularla dengelemek gerekebilir. Örneğin sıklıkla; nasıl yapılır, nedir, nasıl olunur soru kalıpları kullanıcılar tarafından aratılır. Konu dahilinde bu soruları başlıkta merak uyandırıcı ifadeler veya ikinci sorularla sormak, etkili bir başlık örneklerinden biridir. Ayrıca kanıt veya veri odaklı içerik başlıkları da güvenilirliği artırdığından kullanıcının dikkatini çekmede öne çıkarılan faktörlerden biridir.

İçerik Başlıklarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçerik başlığının alelade bir seçimden ziyade metin kurgusuna uyacak şekilde fikre dayanması gerekir. Bundan dolayı da başlık seçimi ile içerik fikrinin düşünülerek tasarlanması lazımdır. Mevcut içerik fikri bulunduktan sonra ise SEO uyumluluğuna dikkat ederek kurgu ve başlık seçilir.

Bu aşamada başlığın SEO uyumlu olmak için yanıltıcı ve yanlış ifadeler taşımaması gerekir. Özellikle evergreen içerik kurgularında başlık ile yazı içeriğinin birbiri ile uyumlu olması beklenir. Sorulan soruya yanıt vermemek ve kullanıcının bilgi beklentisini karşılamamak, kullanıcının sitede kalma süresini de azaltır.

Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise inceleme, listeleme ve sayı ifadelerinin kullanımını doldurmaktır. Bilhassa liste içerikler başlığının metin kurgusuna uygun şekilde kullanılması gerekir. Bu da içeriğin tümü ile başlık seçiminin bir arada kurgulanması gerektiğini ortaya çıkarır. İçerik başlığı ile beraber içerik üretimi konusunda kaliteli bir seçim yapmak istiyorsanız Butik İçerik aracılığıyla uzman içerik üretimi hizmetinden faydalanabilirsiniz.

 

Butik İçerik hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.