fbpx
Kolektif House (Levent) - İstanbul
+90 530 236 08 78
info@butikicerik.com

İçerik Planı Nedir? İçerik Planlaması Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

İçerik Planı Nedir? İçerik Planlaması Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

İçerik Planı Nedir

Kapsamlı bir içerik pazarlamanın olmazsa olmaz kavramlarından biri de içerik planıdır. Analiz, plan ve uygulamalarla kendini gösteren içerik pazarlaması, birden fazla etkenin iç içe olduğu bir süreç ister. İçerik planlaması da sürecin en önemli parçalarından biridir. Farklı hedef ve kullanım mecralarına özel olarak hazırlanabilen içerik planlama, belli başlı adımlar ve dikkat edilmesi gereken unsurlar barındırır.

İçerik Planlama İçin Yapılması Gerekenler

İçerik planlaması, başarılı bir içerik üreticiliğinin en önemli ön koşullarından biridir. Henüz belirlenmemiş bir içeriği, taslak metinden uygulama aşamasına götüren süreç, içerik planıdır. İçerik planlaması ise içerik stratejisine ve analizine bağlıdır. İçerik stratejisinde genel olarak analizin ve hedeflerin nasıl belirlenmesi ve uygulanması gerektiği üzerinde durulur. Buradan elde edilen bilgi ve veriler de içerik planının genel seyrini belirler. İçerik planında dikkat edilmesi gereken başlıklar ise şöyledir:/p>

  • Hedef Kitle Analizi
  • Rakip Analizi
  • İşletmenin Hedefleri
  • İçerik Fikrinin Hedefe Uygunluğu
  • İçeriklerin Zamanlama Planını Belirleme
  • İçerik Formatı Tasarımı
  • İçerik Formatına Görsel ve Yazılı İçerik Hazırlama
  • İçeriklerin Kontrolü ve Denetimi

İçerik planında dikkat edilmesi gereken başlıca nokta, hedeflerin ne olduğu ve içeriklerin bu hedefi nasıl karşılayacağıdır. Örneğin, yazılı bir içerik planındaki hedef, trafiği artırıcı bir içerik yaratmak ise buna yönelik araştırma ve analizler yapılır. İçerik planının en önemli aşamalarından biri analiz olduğu için yapılması gereken hedef kitlenin aramalarını ve rakiplerin yaptıklarına göz atmaktır. Bilhassa yazılı ve video içerikler için analiz oldukça önemli ve gözden kaçmaması gereken bir adımdır.

Yazılı İçerik Planı Nasıl Hazırlanır?

Yazılı içerik; blog, kategori, sosyal medya ve liste içerik formatında hazırlanabilir. Formatın nasıl seçileceğini belirleyen ölçütler; hedefler, strateji ve analiz verileridir. Bir e-ticaret sitesi ürün açıklamalarına yer vereceği için çoğunlukla kategori yazılarını tercih eder. Bundan dolayı da görece daha kısa yazılı içerikler hazırlanır. Tüm içeriklerin hazırlığı ise genel olarak hedeflerin belirginleşmesiyle uygulanır hâle gelir.
İşletmenin ve web sitesinin hedefi, trafik çekecek içerik veya bilgilendirecek içerik olabilir. Buradan hareketle yazılı içeriğin hangi konuları kapsayacağı belirlenir ve içerik formatının genel şekli ortaya çıkar. Brief ya da araştırmalar eşliğinde içeriğin yazılma aşaması da planlanır. İçerik formatının kurgusu ise hem yazılı hem de görsel olarak inşa edilir.
Yazılı içeriğin hazırlanmasında anahtar kelime seçimi, site içi SEO, rakip analizi ve özgünlük adımlarına özen gösterilir. İçeriğin görsel sunumu da önemli olduğundan yazıları özetleyen temsili görseller hazırlanır. Tüm aşamalarının etkin bir şekilde planlamasından sonra içeriğin kontrolü de dikkatle ele alınır. Görüldüğü üzere içeriklerin hazırlanması birbiri ile ilişkili fakat özen gösterilmesi gereken farklı aşamalardan oluşur. Özellikle trafik çeken bir içeriğin hazırlanması için içerik üreticilerin gözlem ve analiz aşamasına ayrı bir parantez açmaları gerekir. İçerik üretiminin en önemli aşaması olan içerik planlamayı, profesyonel ve SEO odaklı bir şekilde ele almak istiyorsanız Butik İçerik içerik üretim hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.