fbpx
Kolektif House (Levent) - İstanbul
+90 530 236 08 78
info@butikicerik.com

İçerik ve Seo İlişkisi

İçerik ve Seo İlişkisi

İçerik ve Seo İlişkisi

İçerik ve SEO ilişkisi?

İnternette yer alan sitelerin bilgilerini kendilerine özel bir metotla sıralayarak sınıflandırır servislere arama motoru denir. Arama motorları, aranılan bilgileri en doğru ve en hızlı şekilde sunmayı hedefleyen internet servisleridir. İnternet kullanan herkes aradığı bilgilere ulaşmak için her gün bu servisleri kullanır.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) özellikle şirketler açısından son yıllarda çok önemli bir noktaya geldi. Doğru planlanmış ve yapılmış bir SEO çalışması ile sitenize gelen ziyaretçi sayısını arttırırsınız. Bu sayede ziyaretçi sayınızın artması ile birlikte hedeflediğiniz faydayı da arttırma imkanını kazanırsınız. Örneğin bir şirket sunduğu ürün veya hizmeti arayan ziyaretçileri, arama motorlarında üst sıralara çıkartarak kendi sitesine getirdiğinde bu çalışmadan büyük bir ticari fayda sağlayabilir.

Arama Motorları Metotlarını Ara Sıra Değiştirir

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) temel olarak sitenizin kod yapısında yapmanız gereken bir takım değişiklikler gerektirir. Sitenizde bir içerik yönetim sistemi kullanmıyorsanız, sitenizdeki her sayfa için gerekli düzenlemeleri teknik bilgi kullanarak yapmalısınız. İçerik yönetim sistemi kullanıyorsanız bu panelin size SEO için gerekli alt yapıyı hazır bir modül şeklinde sunması son derece önemlidir. Örneğin; sitenize eklediğiniz bir içeriğin adres bilgisini arama motorlarına uygun olarak değiştirebilmede, arama motorlarının görebileceği sayfa başlığını ya da açıklamasını habere özgün girebilmelisiniz. Aksi taktirde yapacağınız Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları için uzun süre harcamanız gerekir.

Ayrıca arama motorları belirli süreler içerisinde web sitelerini sınıflandırırken kullandıkları metotları değiştirirler. Bu değişimleri yapmalarındaki en önemli sebep, ziyaretçilerinin aradıkları bilgiye en hızlı ve doğru biçimde ulaşmalarını sağlamaktır. Bu yüzden kullandığınız içerik yönetim sisteminin yenilenen bu metotlara göre güncellenebildiğiniz ve bu metotlara göre cevap verebildiğinin dikkate alınması gerekir.

SEO başarısının kilidi İçerik

Arama motorlarında insanların yaptığı aramalarda ön sıralarda yer almanıza dair yaptığınız tüm çalışmalar ve bunların en uygun hale getirilebilmesi Arama Motoru Optimizasyonu SEO olarak nitelendirilir. SEO konusunda sizi başarışa taşıyacak en önemli olgu içerik. Bu içerik nasıl olmalı ki, insanların aradığı anahtar kelimelerde sitenizin üst sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz;

 • Sitenizde sattığınız ürün ve hizmetlerle ilgili aramaları yaparken insanların hangi arama kelimelerini kullandığını araştırın.
 • Öncelikle bir analiz çıkarın. Örneğin: Google Trend Analizi yapın.
 • Müşterileriniz veya potansiyel müşterilerin ürün veya hizmetlerle ilgili yaptığı aramaları hangi tümceler, özneler ve fiillerle yaptığını dikkatle inceleyin.
 • Belirlediğiniz anahtar kelimeleri içeren ve tam o aramayı hedefleyen başlıkta bir metin yazın.
 • Başlık kesinlikle tam olarak arama sonucunda çıkmak istediğiniz içeriği anlatmalı.
 • Kısa bir giriş metni yazın. 5 N (Ne? Neden? Nasıl? Ne zaman? Nerede ?) 1 K (Kim ?) dikkat edebilirsiniz. Konunun özetine yer verin.
 • Ara başlığa geldiğinizde konunun detayına girin. Ara başlığınız ana başlığınızla bağlantılı olmalı ancak aynı kelimeleri içermemeli.
 • İçeriklerinizde maddelemeye yer verin.
 • Birkaç alt başlık kullanmaya özen gösterin.
 • Okuyucu metinden tam olarak sizin ne yaptığınız anlayabilsin.
 • Üst başlığınıza doğru etiketleri yerleştirin. (H1,H2 etiketleme)

Butik İçerik, sizin için içeriklerinizi SEO çalışmalarına uygun bir şekilde kaliteli ve özgün olarak hazırlar.  Ürün ve hizmetlerinizi en iyi anlatacak anahtar kelimeleri bularak, size en uygun içerikleri hazırlayacak uzman editörlerle çalışan Butik İçerik, insanların yaptığı aramalarda karşılarına çıkacak ilk sitenin sizin internet siteniz olmasını sağlar. Siz de vakit kaybetmeden arama motorlarında üst sıralarda yer almak, ürün ve hizmetlerinizi kaliteli içeriklerle müşterilerinize tanıtmak için hemen iletişime geçin. SEO çalışmalarında başarıya ulaşmanın en önemli anahtarı uzman içerik yazılarından geçer. 

 

Bir cevap yazın