fbpx
Ara
Teklif Al
Kolektif House (Levent) - İstanbul
+90 530 236 08 78
info@butikicerik.com

İçerik Yazımında Kaynak Araştırmasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İçerik Yazımında Kaynak Araştırmasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bir içerik kaleme almak için ilk önce yazılacak olan içeriğin konusunun belirlenmesi gerekir. Ardından içerik için gerekli olan araştırma planlanarak ilerlenir. En önemli nokta içerikle ilgili araştırma yapma kısmıdır. İçeriği yazmak için gerekli olan kaynakları bulmak, verimli kullanmak ve bilgileri doğru analiz etmek kaynak araştırması sınırlarını belirleyerek içerik yazımını kolaylaştırır.

İçerik Yazabilmek İçin Kaynak Araştırması Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kaynak araştırması içerik konusunun haritasının çıkarılma süreci olarak tanımlanır. Yazılacak içeriğin türüne göre yararlanılacak kaynaklar çeşitlenmekte ve farklılaşmaktadır. Bu yüzden doğru kaynak araştırması yapılması gerekir. Bunun için dikkat edilmesi gerekenler;

  • İçerikte kullanılacak başlıklar ve anahtar kelimeler belirlenmelidir. Bu doğrultuda başlıkları kapsayacak kaynaklar araştırılarak yol izlenir. Belirlenen anahtar kelimeler de kaynak araştırmasını yönlendirerek içeriği şekillendirir.
  • Kaynak araştırmasının araçları tespit edilmeli ve araştırma planlanmalıdır. Belirlenen içerik kapsamında hangi kaynakların kullanılacağı tespit edilmeli ve bu kaynaklara erişme durumu belirlenerek ilerlenmelidir. Belirlenen süreç bir plan dahilinde yürütülmelidir. Araştırmanın ne kadar sürede tamamlanacağı belirli bir zamansal dilim içerisinde planlanmalıdır.
  • Araştırma alt başlıklara bölünerek belirli bir sınıflandırma yapılması gerekir. Alt başlıkların belirlenmesi ulaşılan kaynakların karşılaştırılmasını ve birbiri ile bağlantı kurulmasını sağlar. Tam da bu noktada araştırma yaparken karşılaşılan kaynakların güvenirliğinin önemi ortaya çıkar. Kaynakların yazarı, yayınlandığı web sitesi vb. mutlaka kontrol edilerek emin olunması gerekir. Yararlanılmak istenilen kaynağın niteliksel olarak iyi olduğunu ayırt etme süreci o alanda yer alan diğer kaynakların bilinmesi, okunması, taranması vb. ile orantılıdır.

Nitelikli Kaynak Araştırması Nasıl Yapılır?

  • Kaynak araştırması kapsamlı ve güncel bilgilerden oluşan kaynakları içermelidir. Kaynakları araştırırken yeni çalışmalardan başlayıp eskiye doğru gidilmesi önerilir.
  • Kaynağın kim tarafından, ne zaman ve niçin yazıldığının bilinmesi gerekir. Kaynağın sonuç bölümünde yazarın neyi bulduğunun bilinmesi kaynaktan yararlanılması için mutlaka bilinmelidir.
  • Araştırma sonucunda ulaşılan kaynağın özet kısmı kesinlikle okunmalıdır. İncelenen kaynağın bu sayede yazılacak içeriğe uygun olup olmadığı tespit edilir. Hatta anahtar kelimeler aracılığıyla erişilen kaynağın konusu hakkında bilgiye ulaşılabilir.
  • Kaynak araştırmasının önemli aşamalarından birisi not tutmaktır. Notlar planlı ve düzenli bir şekilde tutulmalıdır. Çünkü notları birleştirme aşamasında düzenli bir çalışmaya gereksinim duyulur. Yapılan araştırma sadece bulduğunuz kaynakların başlıkları ve özet bölümlerinden oluşmamalıdır. Araştırmada ulaşılan kaynakların artı ve eksi yönleri mutlaka belirtilmelidir.
  • Kaynak araştırması süreci iyi belirlenmiş araştırma sorusu ve anahtar kelimeler ile birçok veriyi barındıran internet ortamında tamamlanabilir.

Butik İçerik içerik yazımı hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.