fbpx
Kolektif House (Levent) - İstanbul
+90 530 236 08 78
info@butikicerik.com

Kaliteli Bir İçerik Nasıl Hazırlanır?

Kaliteli Bir İçerik Nasıl Hazırlanır?

İçerik bir konu hakkında bilgi vermek için görsel ve yazılı öğelerden yararlanarak hazırlanan düşünceleri temsil eder. Günümüzde ticari faaliyet gösteren bütün şirket veya markalar içerik pazarlamasını kullanır. İçerik pazarlaması marka veya şirketlerin hedef kitlelerine ulaşmak, hedef kitle ile etkileşime girmek ve kar edecek müşteri ilişkileri oluşturmak için uyguladığı pazarlama türüdür. Günümüzde marka ve şirketler içerik pazarlaması alanında başarılı bir sonuç yakalayabilmek için kaliteli içerik üretmek gerekmektedirler.

Kaliteli İçerik Nedir?

Kaliteli içerik marka veya şirketlerin hedef kitlesindekilerin gereksinimlerine yanıt veren içerik olarak tanımlanır. İçeriğin hedef kitleye sağladığı yarar ile kaliteli içeriğin arasında paralellik yer alır. Bir içeriğin kalitesi hedef kitlesinde yer alan kişilerin gereksinimlerini karşılamasıyla ölçülür. Okunan ve bu okumadan yarar sağlayarak hedef kitlede yer alan kişilerin gereksinimlerini karşılayan içerik kalitelidir. Kaliteli bir içerik oluşturmak marka veya şirketin rakipleri ile daha kolay bir şekilde rekabet etmesini sağlar.

Kaliteli bir içeriğin oluşturulabilmesi için izlenmesi gereken bazı adımlar bulunur. Bu adımların başında marka veya şirketin hedef kitle analizi ve anahtar kelime analizi yapması yer alır. Bunların yanında uygun başlık seçimi ve modellemelerini doğru yapmak gelir. İçeriğe uygun görsel ve video seçimlerinin yapılması da önemlidir. Hatta görsel ve videolara uygun alt başlıkların yazılması da kaliteli içerik oluşturmak için gereklidir. Peki, kaliteli bir içerik nasıl hazırlanır?

Kaliteli İçerik Oluşturma Süreçleri Nelerdir?

  • Hedef Kitle Analizi Yapın: İçeriğin doğru bir şekilde üretilebilmesi için markanın hedef kitlesinde kimlerin olduğu, bu kişilerin en çok hangi konular üzerinde arama yaptığı vb. bilinmesi gerekir. Bu doğrultuda hedef kitle analizi yapılır. Bu durum hedef kitlenizi yakından tanımanızı sağlayarak ne tür konularda içerik oluşturmanız gerektiği hakkında bilgi verir.
  • Rakip Analizi Yapın: Aynı sektörde faaliyet gösterdiğiniz rakipler incelenerek aynı hedef kitleye ulaşmak gerekir. Bu yüzden rakiplerinizin ne tür içerikler ürettiği, hangi konularda içerik yazdığı, hangi anahtar kelimeleri kullandığını bilmek daha kolay bilgi sahibi olmanızı sağlar.
  • Anahtar Kelime Analizi Yapın: Kaliteli içerik için anahtar kelime analizi yapmak oldukça önemlidir. İçerikte anahtar kelimelere yer vermek verdiğiniz bilgi veya hizmetten yararlanmak isteyen kişilere daha çabuk ulaşmanızı sağlar. İçeriğinizde seçtiğiniz anahtar kelimelere belirli bir oranda yer vermeniz gerekir. Okuyucuyu boğmayacak bir şekilde anahtar kelime kullanmak kaliteli içerik için gereklidir.
  • Uygun Başlık Seçimi ve Modellemeleri Yapın: Başlık, içeriğiniz hakkında hedef kitleye bilgi veren bir kısım olduğu için başlığı anahtar kelimeleri kullanarak oluşturmaya gayret edin. Okuyucular kendilerinde merak uyandıran başlıkları okumayı tercih eder. Bu yüzden merak uyandıran başlıklar oluşturun. Başlık modelleri için yönetim panelinden ana balık için H1, alt başlıklar için başlık türüne göre H2, H3 vb. modellemeleri seçin.
  • İçeriğinize Görsel Medya Ekleyin: İçeriği görsellerle desteklemek hem içeriğin okunabilirliğini arttırır hem de okuyucunun dikkatini çeker. Yapılan araştırmalar görsellerle desteklenen içeriklerin daha fazla okunduğunu gösterir. İçeriğinize uygun fotoğraf, video vb. medyaları ekleyin. Bu görsel medyaların altına alt açıklama eklemeyi de unutmayın.

Butik İçerik hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.