fbpx
Ara
Teklif Al
Kolektif House (Levent) - İstanbul
+90 530 236 08 78
info@butikicerik.com

Kategori Açıklaması Nedir? Nasıl Yazılır?

Kategori Açıklaması Nedir? Nasıl Yazılır?

Kategori Açıklaması Nedir

Kategori açıklaması, web sitelerinde yer alan ana ve alt kategorilerdeki bilgilerin hem kullanıcılar ve hem arama motorları tarafından daha net ve doğru bir biçimde algılanmasını sağlayan içeriklerdir.

Kategori Açıklamasının Hedefi Nedir?

Özellikle E-ticaret siteleri için kapsamlı şekilde hazırlanmış özgün kategori açıklaması büyük önem taşır.

  • Kategori açıklaması sitelerde sunulan ürün ve hizmetlerle ilgili genel bir bakış açısı oluşturur.
  • Kategorilerde yer alan marka ve modellerin kullanım şekilleri ve özellikleriyle ilgili bilgiler sunar.
  • SEO uyumlu içerik açıklamaları, web sitesinin daha fazla trafik almasını ve arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlar.
  • Müşterinin ikna olmasını sağlar ve onları satın almaya teşvik eder.

Kategori Açıklaması Nasıl Yazılır?

Kategori açıklaması yazmak için öncelik olarak plan yapılarak şablon çıkarılmalıdır. Ana kategori ve alt kategoriler ne olmalı ise liste hazırlanmalıdır. Yazılara başlamadan önce yazıyı yazan kişilerin detaylı bilgilere sahip olması gerekir. Bu, siteyi ziyaret eden kişilerin daha fazla bilgiye ulaşmasını böylece sitede daha uzun süre kalmalarını sağlar. Ürün hakkında yazılan bilgiler önemli olup verilen bilgilerin ikna edici olması da çok büyük önem taşır.

Sitelerde yer alan kategori açıklamalarının özgün içerik olması yani daha önce hiçbir kaynakta yayınlanmamış olması gerekir.

Kategori açıklaması yazarken içeriğe uygun anahtar kelimelerin belirlenmiş olması önemlidir. Metin içerisinde anahtar kelimelerin kullanım yoğunluğu, yazının uzunluğuna bağlı olarak değişir. Anahtar kelime abartılı bir şekilde kullanılırsa Google spam olarak algılar.

İçerikler yeteri uzunlukta olmalıdır. Kategorideki ürün ve tüm detaylar göz önünde bulundurularak kategori açıklamalarında kelime sayıları belirlenmelidir. Kategori açıklaması anlaşılır ve etkili olması açısından en az 300 kelime olmalıdır. Merak edilen ve akıldaki tüm soruların cevaplarına yer verilmelidir.

Kategori açıklaması yaparken marka vurgusu önemlidir. İçerikte etkili cümleler kullanarak, muhakkak marka adı geçirilmelidir. Ana kategorilerinizden diğer ilgili tüm kategorilerinize mutlaka bağlantı verilmelidir. Ayrıca alt kategori yazılarını yazarken de yine fazla detaya inmeden ana kategorilere link verilmesi gerekir. Böylece, müşteriler sitenizi daha çok ziyaret eder ve satın alma oranları daha fazla artar.

Gereksiz yere uzatılan içerikler, bilgi odaklı olmayan açıklamalar ve yanlış kelime kullanımları ile başarıya ulaşmak zordur. Kullanıcı odaklı hareket etmek ve doğru bilgiler vermek önemlidir.

Butik İçerik, kategori içerik, web sitesi için içerik, blog içerik, sosyal medya için video içerik gibi hizmetler sunuyor. Kategori açıklaması ve daha fazlası için Butik İçerik müşteri hizmetlerine ulaşarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.