fbpx
Kolektif House (Levent) - İstanbul
+90 530 236 08 78
info@butikicerik.com

Kategori İçerik Nasıl Yazılır?

Kategori İçerik Nasıl Yazılır?

Kategori İçerik Nasıl Yazılır

Arama motorları, web siteleriyle ilgili değerlendirmelerini belirli bir gruplandırma bazında yapar. Nitelikli, özgün içerikli ve sınıflandırma düzeneği sağlıklı işleyen web siteleri aramalarda üst sıralarda yer alır. Web sitesi kurulurken kategori oluşturma bu sebeple önem taşır. Sayfalardaki kategori içeriği’nin ise iyi kurgulanmış olması gerekir.

Kategoriler benzer temalara göre web sayfalarını gruplandırır. Dijital platformlarda yaygın olarak kullanılan kategorilerin, bir web sitesinin içeriğini ve sınıflandırmasını yapılandıran omurga olduğu düşünülebilir. Bu sebeple, söz konusu omurganın temel öğesi nitelikli ve özgün kategori içeriğidir.

Kategori İçeriğinin Temel Yapısı

Kategoriler içerikleri, kullanıcıların arama yaparken kolayca ulaşmasına imkân verecek şekilde düzenler. Genelde hiyerarşik yapıdadır. Bunun nedeni kullanıcıların aradıkları veriye ulaşmasını kolaylaştırmaktır. Genelden özele doğru çoğalan sayfalar bütünü gibidir. Web sitesindeki sayfaları yapılandırmaya başlamadan önce hangi kategori sayfalarına ihtiyaç duyulduğuna karar verilir. Örneğin bir e-ticaret sitesinde planlanan sayfalar, sitenin temasına, kategori başlığına, satılan ürünün alt başlıklarının çokluğu ve karmaşıklığına bağlı olacaktır. Kullanıcıların neleri aradığını ve sayfaların neleri içermesi gerektiğini ortaya çıkaracak bir dizi yöntem de mevcuttur. Oluşturulacak her bir sayfa bir kullanıcının ihtiyacına cevap vereceğinden ve o sayfalar omurga denilen ana kategori sayfasına bağlı dallar gibi olduğundan, kategori içeriğinin ikna edici ve bilgi içerikli olması önemlidir. Kategori İçerik Hazırlarken Dikkat Edilecek Unsurlar Kategori sayfası belirli bir temaya ait tüm sayfaların ve iletilerin dizini işlevini görür. Bir web sayfasının en temel bölümünde bulunan kategori içeriği yazılırken dikkat edilmesi gerekenler,
● Kategori sayfasıyla ilgili planlamanın doğru yapılması
● Ana kategori ve alt kategorilerin neler olması gerektiğinin belirlenmesi
● İçeriğin özgünlüğü
● Sayfanın amacına uyan anahtar kelimelere yer verilmesi; doğru anahtar kelimelerin doğru yaygınlıkta kullanımı
● Marka vurgusunun dozunda olması
● Ziyaretçilerden gelen geribildirimlerin değerlendirilmesi; bu veriler web sitesinin ve kategori sayfalarının iyileştirilebilmesi adına çok değerli bilgiler içerir
● Tüm kategori sayfalarından ana kategoriye bağlantı verilmesi
Kategori içeriği, her ne kadar çok yaygın biçimde kullanılsa da göz ardı edilme riskiyle karşı karşıyadır. Oysa kullanıcı deneyiminin en önemli parçasıdır ve arama motoru optimizasyonu, yani SEO üzerinde büyük etkisi vardır. İster bir e-ticaret sitesi ister işletmeden işletmeye, yani B2B ticaret yapan bir kurumun sitesi olsun, kategori sayfaları her zaman öncelikle düşünülmelidir. Butik İçerik, kategori içerik, web sitesi için içerik, blog içerik, sosyal medya için video içerik gibi hizmetler sunuyor. Kategori içeriği hakkında daha fazla bilgi edinmek için Butik İçerik müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.