fbpx
Kolektif House (Levent) - İstanbul
+90 530 236 08 78
info@butikicerik.com

Kopya İçerik Kullanmanın Sitenize Vereceği Zararlar

Kopya İçerik Kullanmanın Sitenize Vereceği Zararlar

Kopya İçerik Kullanmanın Sitenize Vereceği Zararlar

Bir site içerisinde veya farklı bir sitede aynı içeriğin yayınlanması kopya içerik olarak adlandırılır. Yinelenen içerik olarak da tanımlanır. Bir sayfada yer alan bir içerikle başka bir sayfada yer alan birebir içeriğin yayınlanmasıdır. Bir sayfadan birebir alınarak yayınlanan kopya içerik paylaşımı siteye birçok zarar verir. Olumsuz anlamda SEO başta olmak üzere birçok etken bırakır.

 

Kopya İçerik Hangi Sorunlara Yol Açar?

  • Organik trafik sonuçlarını azaltması SEO açısından oldukça kötüdür. Arama motorları, dizinlerindeki diğer sayfalardan kopyalanan içeriği kullanan sayfaları sıralamak istemez.
  • Yinelen bir içerik, arama motorları bot dizinine hangi sürümlerin dahil edildiğini veya hangi sürümlerin çıkarılacağını bilemez.
  • Google başta olmak üzere arama motorları, kopya bir içeriği yayınlayan bir web sitesini cezalandırır veya dizinin tamamen kaldırılmasını sağlar. Bu durum kasıtlı olarak bir web sitesinden içerik kopyalandığı durumlarda uygulanır.
  • Kopya içerik kullanmak daha az dizine eklenme sorununu ortaya çıkarır. Özellikle çok fazla sayıda sayfası olan web ve e-ticaret siteleri için önemli bir konudur. Bazı durumlarda arama motorları kopya içeriği alt sıraya koymakla kalmaz dizine ekleme isteğini reddeder.
  • Kopya içerik paylaşan siteleri arama motorları değersiz olarak görmektedir. Bu durum sitenin SEO açısından olumsuz sonuçlara ulaşmasını sağlar. Arama motorlarında öne çıkması engellenir. Buna bağlı olarak marka bilinirliği sağlanamaz. Satışları arttırma, müşteri kazanma, rakiplerinin arasından üst sıralara çıkma, potansiyel müşteriye ulaşma vb. faktörlerin oluşmasını engeller.

İçeriklerin Kopya Olup Olmadığı Nasıl Öğrenilir?

Yazdığınız, satın aldığınız veya alacağınız içeriğin özgün olup olmadığını arama motorları sayesinde öğrenebilirsiniz. Google gibi arama motorlarında arama yaparken, yaptığınız sorguyu tırnak içerisine alırsanız arama motoru aradığınız sorguyu tümüyle arar. Aramalarda cümleyi tırnak içerisine alıp arattığınızda cümlenin birebir yer aldığı siteleri görüntüleyebilirsiniz. Kopya içerik olan bir yazıyı görüntülemek için bazı araçlar bulunur. Bunlar kopya içerik kontrol araçları veya intihal araçları olarak da bilinir. Kopya içerik kontrol araçları;
  • Plagiarisma
  • Small Seo Tools
  • Search Engine Reports
  • Dupli Checker vb. olarak bilinir.
Bu intihal araçlarını kullanarak yazdığınız, satın aldığınız veya alacağınız içeriklerin kopya olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu da yukarıda belirtilen olumsuz durumlarla karşılaşma olanağını ortadan kaldırarak SEO açısından iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar.

Butik İçerik hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.