fbpx
Kolektif House (Levent) - İstanbul
+90 530 236 08 78
info@butikicerik.com

Sosyal Medya Paylaşımlarında SEO’nun Önemi Nedir?

Sosyal Medya Paylaşımlarında SEO’nun Önemi Nedir?

Sosyal medya hesaplarınız SEO ile direkt olarak ilişkilendirilemese de, sosyal medyanın SEO’yu tetikleyici önemli etkenleri bulunur. İnternet üzerinde denge sağlayıcı en önemli yapı taşlarından biri olan SEO, sosyal medya paylaşımlarında önemli bir yere sahiptir. SEO, bir arama motorunda yaptığınız aramalarda, arattığınız kelimenin popülaritesine göre sıralanmasıdır.Yaptığımız aramalarda, arama motoru sonuç sayfasında karşımıza ilk çıkan sonuçlar da organik ve ücretli arama sonuçları olarak birbirinden ayrılır. SEO, bu sayfaların arama sonucu sıralamasını yükseltmeye yarar. Aynı durum sosyal medya paylaşımlarınız için de geçerlidir.

Sosyal Medya Ve SEO Arasındaki Bağ Nedir?

Sosyal medya hesaplarınız direkt olarak SEO ile ilişkilendirilmez. Ancak, SEO’nun sosyal medya üzerinde bazı açılardan önemli etkileri vardır. SEO’nun sosyal medya ile bağını inceleyelim.

  • İçerik Paylaşımı: Sosyal medyada yaptığınız paylaşımlarla bir etkileşim yaratabilirsiniz. Böylece kullanıcı ile bir bağ kurarsınız. Arama motoru sonuçlarındaki sıralama her zaman popülarite üzerine işler. Kullandığınız sosyal medya platformu üzerinde ne kadar beğeni, yorum ve paylaşım alırsanız, SEO puanlamanıza direkt olarak katkı sağlarsınız.
  • İç Ve Dış Bağlantıların Önemi: Sosyal medya paylaşımlarınız SEO kriterlerinizin artmasını sağlar. Platformunuz üzerinden güvenilir kaynaklara linkler vererek, kullanıcılardan güven kazanabilirsiniz. Platform içerisinden verdiğiniz linkler kadar önemli olan bir başka hareket ise, platformunuza gelen dış bağlantılardır. Kullandığınız sosyal medya platformunda; Google algoritmalarında kendini kanıtlamış ve yüksek kitlelere hitap eden, güvenilir bir sayfa tarafından bir dış bağlantı yönlendirme linki olursa, SEO puanınız olumlu etkilenir.
  • Sosyal Medya Etkileşim Sağlar: Site içeriklerinizin paylaşılması, güvenilir dış kaynaktan verilen bağlantılar kadar SEO puanınızı etkilemese de site içerisinde geçirilen zaman gibi SEO kriterlerini kazanma şansı elde edebilirsiniz. Site içeriklerinizin birçok kaynakta paylaşılması, elbette daha fazla kitleye hitap etmenizi sağlar.
  • Takipçinin Etkisi: Sosyal medya platformlarında sayfanızı takip eden tanınmış bir kişinin yorumlarınızı beğenmesi, yorumlarınıza katılması ve içeriklerinizi paylaşması da sizin için SEO açısından büyük bir kazanım olacaktır.

Butik İçerik SEO hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.