fbpx
Kolektif House (Levent) - İstanbul
+90 530 236 08 78
info@butikicerik.com

Video İçerik Nasıl Hazırlanır?

Video İçerik Nasıl Hazırlanır?

Video İçerik Nasıl Hazırlanır

İçerik üreticiliğinin en çok tercih edilen yollarından birisi, video içerik üretimidir. Uzun veya kısa olsun video içerikler, popüler video mecralarında yer alarak günümüz tüketici profiline ulaşmanın yolunu açar. Bununla birlikte uzun vadede video içerik üreticiliğiyle anılmak ve hedef kitle ile etkileşime geçmek için video içeriklerin nasıl hazırlanacağını bilmek gerekir.

Video İçerik Üretimi Hazırlık Aşamaları

Çoğu zaman özgün ve yaratıcı bir fikrin, video içerik yoluyla kısa sürede yayılacağı hayal edilir. Ancak içerik üretimi ve hedef kitlenin yapısı kaynaklı olarak video içerikler bazen istenen hedefe ulaşmaz. Buradaki yanlış nokta, eksik ve hatalı hazırlık sürecidir. Video içerik üretimi de diğer içerik pazarlama yöntemleri gibi bir dizi hazırlık gerektirir. Video içerik üreticiliği için izlenmesi gereken hazırlık aşamaları genellikle şu şekildedir;

  • İçerik Fikrini Etraflıca Araştırmak ve Rakip Analizi Yapmak,
  • Trendleri Takip Etmek,
  • İçerik Fikrinin Nasıl Aktarılacağına Karar Vermek,
  • Hedef Kitleyi Daraltmak,
  • Video Kurgusuna Önem Vermek,
  • Etkileşime Açık Video Platformlarında Yer Almak,
  • Uzun Süreli İçerik Anlatımlarından Kaçınmak,
  • Dijital Pazarlama ve SEO Tekniklerini Uygulamak.
İçerik üretiminde hedef kitle analizi, atlanmaması gereken bir aşamadır. Çoğu kişinin hedefi, geniş kitlelere hitap ederek ilerlemek olsa da ilk etapta bunun gerçekleşmesi oldukça zordur. Tek tek bireyler dışında işletmeler için de video içeriklerle popüler hâle gelmek, zahmetli bir süreçtir. Bundan dolayı da içerik üretiminde önerilen yol, daraltılmış hedef kitledir. İçerik üretiminin kalbinde yer alan içerik fikri ise üzerinde detaylıca düşünmeyi gerektirir.
Video içerik fikirleri, anlattıkları konuya göre hero, hub ve hygien sınıflandırılmasına uygun olarak aktarılır. Bu sınıflandırmada hero içerik, geniş kitlelere hitap edecek içerikleri temsil eder. Genellikle bu tür içerikler, trend, ve viral olabilecek konuları kapsayarak hedef kitleye ulaşır. Hub video içerik ise işletmelerin hedef kitleleri ile kurduğu iletişime dayanır. Genellikle sosyal medya mecralarında günlük içerik planına uygun olarak paylaşılan, sıkıcı olmayan gönderilerdir. Hedef kitleyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanan ve genellikle evergreen içerik olarak bilinen içerik türü ise hygien’dır. Faydalı ve bilgilendirici türde hazırlanan bu içerikler; püf noktaları, bilinmesi gereken ve ipuçları gibi ifadelerle konuyu ilgi çekici bir şekilde sunar.

Video İçerik Üretimi Neden Önemli?

Influencerlar ve içerik üreticileri dışında, işletmeler ve markalar için de video içerik oldukça önemlidir. Özellikle sosyal medya mecraları aracılığıyla hedef kitleyle etkin bir iletişim süreci yaratmak için çoğu zaman kısa video fikirlerinden yararlanılır. Sosyal medya gönderilerini de destekleyen video içerikler, kısa sürede viral olabilmeye de olanak tanır. Yine web sitesini kullanıcı odaklı hale getirmenin yollarından biri de video açıklamalardır. Kısacası video içerik, hedef kitlenin dikkatini verebileceği ve işletmeyi, ürünü gözlemleyebileceği en verimli pazarlama tekniklerinden biridir.
Video içerik üretimiyle işletmeninizi günümüz pazarlamasına uyumlu hâle getirmek isterseniz Butik İçerik olarak hazırladığımız video içerik hizmetlerine göz atabilirsiniz.