fbpx
Kolektif House (Levent) - İstanbul
+90 530 236 08 78
info@butikicerik.com

Video İçerik Pazarlamasının Önemi Nedir?

Video İçerik Pazarlamasının Önemi Nedir?

Video İçerik Pazarlamasının Önemi Nedir

Pazarlama ve reklamcılık sektöründe içerik denilince, son yıllarda akla ilk gelen türlerden biri video içeriktir. Video içerik üreticisi pek çok kuruluş, videonun bir hikâyeyi anlatmanın en etkili yollarından biri olduğunu belirtiyor.

Farklı uzunluktaki video dosyalarıyla pek çok farklı biçimde karşılaşmak mümkün. Bu tür içerikler, sosyal medya platformlarında, haber sitelerinde, blog içeriklerinde, Youtube ve benzeri video kanallarında, tanıtılması veya anlatılması hedeflenen bir hikâye veya bir reklam olarak karşımıza çıkabilir.

Veriler, artık genç neslin bir metni okuyarak anlamak yerine izleyerek veya dinleyerek bilgi edinmeyi tercih ettiğini gösteriyor. Bu durum, video içerik ajanslarının uzmanlık alanları içinde video içeriği benimsemelerini, kendilerini bu yönde geliştirmelerini bir ihtiyaç olarak ortaya koyuyor.

İyi Bir Video İçerik Nasıl Olmalı?

Video içerik, içerik pazarlama stratejisinin önemli araçlarından biridir. Video oluşturma kararı verilirken adım adım ilerlemek daha etkin sonuç verecektir. Kullanıcıya ulaşan metin içerikler test edildikten sonra, sunulması düşünülen bir öğenin videosunun oluşturulması planlanabilir. İyi bir video içerik oluşturulurken ele alınması gerekenleri inceleyelim;

  • Kaliteli bir biçimde hazırlanan video, yüklenebilir, bölünerek farklı uzunluklara, farklı formlara dönüştürülebilir ve yayınlanabilir.
  • Strateji hedefinize bağlı biçiminde, videonun bir ara unsur veya ana unsur olmasına karar verilir. Örneğin bir reklam aracı olarak öyle bir hikâyenin parçası olur ki, başlı başına tek bir videonun hızlı bir etki yapması planlanabilir. Veya kısa seriler halinde oluşturulan videoların bütüncül ve merak uyandıran başka bir etki oluşturması düşünülebilir.
  • Video, web sitesi, video kanalları, sosyal medya ortamları gibi neredeyse her içerik platformunda etkilidir. Hangi ortamda ve hangi zamanlamayla yayınlanacağına karar vermek de strateji adımlarındandır.

Kaliteli Bir Video İçerikle Neler Yapılabilir?

Video yoluyla izleyenlerin, bir markayla veya sunulması planlanan bir fikirle ilgili olumlu, akılda kalıcı bir ilişki kurması sağlanabilir. Bu yolla neler yapılabileceğini ele alalım;

  • İster masaüstü bilgisayara uyan ister mobil cihaza uyan formlarda üretilebilir.
  • Reklam ve pazarlama için hazırlanan kısa ve öz cümlelerin yer aldığı bir video, ulaşması beklenen fikrin hedef kitle tarafından anlaşılıp benimsenmesini kolaylaştırır.
  • Kaliteli bir video içerikle, üzerinde durulması istenen konu hakkında toplumsal farkındalık artırılabilir. Böylece dolaylı bir biçimde fikrin hedefe ulaşması sağlanır.
  • Videoyla bağlantılı etkileşim özellikleri yoluyla, sunulacak fikirle ilgili, hedef kitlenin aktif katılımı sağlanabilir.

Video, genelde metnin tek başına yönetemeyeceği bir duygusal etki yapar. Bu etkiyi, iyi bir fikirle ilgili çok az sözcükle, belki de hiç sözcük kullanmadan üretilebilecek kaliteli bir videoyla sağlamak mümkündür. Butik İçerik video içerik hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.